- Advertisement -
22.5 C
Tirana
Tuesday, July 23, 2024

MAZDA2

Must read

ETEC 2022/ Uniforma Zyrtare e ekipit që do të përfaqësojë Shqipërinë

Uniforma Zyrtare e ekipit që do të përfaqësojë Shqipërinë në Konkursin Evropian Edukativ për Sigurinë Rrugore (ETEC) që do të zhvillohet më 24-27 Shtator...

ETEC 2022/ Shqipëria në Konkursin Evropian Edukativ për Sigurinë Rrugore

Këtë fundjavë do të jemi në Zadar të Kroacisë në Konkursin Evropian Edukativ për Sigurinë Rrugore (ETEC) për të promovuar #SigurinëRrugore te fëmijët. Shqipëria do të përfaqësohet...

ACA organizon për herë të parë “Digital Motorsport Cup”

Auto Club Albania do të organizojë për herë të parë Digital Motorsport Cup, një event që është risi në vendin tonë. Kompeticioni do të...

Cross Car në Shqipëri, ndiqni specialen në TV Klan

Në emisionin e radhës “Jo vetëm modë” në Tv Klan i është kushtuar një kronikë speciale pilotit kampion të Kampionatit Kombëtar të Kartingut 2020,...

Në Hiroshimë, me këtë model kanë përsosur nivelin e tyre të parë, si në estetikë edhe në mekanikë. Kështu, debuton një model hybrid i lehtë 22.5 V. Me një veçanti: energjia është e magazinuar në një kondensator

PA BATERI

Teknologjia e M Hybrid 22,5 volt kombinon frenimin rigjenerativ, një gjenerator starter që vihet në lëvizje me rrip dhe një kondensator 0,012 kWh që zëvendëson baterinë. Cili është avantazhi? Karikohet dhe e lëshon energjinë më shpejt. Pistonat janë modifikuar për të reduktuar fërkimet.

TASHMË ËSHTË MË E KURUAR

Zgara përpara është ridizenjuar ashtu si edhe disqet 16 inç të shkëlqyeshme dhe goma pneumatike 185/60. Risi përbejnë edhe kombinimet kromatike të kabinës, me akustikë më të qetë dhe e pajisur me sedilje me konfigurim të ri. Infotainment me ekran me prekje 7 inç pranon Apple CarPlay dhe Android Auto.

PAJISJE E PASUR

Modelet e serisë parashikojnë fenerë Led dhe frenim automatik në raste emergjence, që individualizon pedalet edhe natën. Sipas kërkesës, mund të ketë edhe asistim të ruajtjes së korsisë, njohje të sinjaleve rrugore dhe kamera 360 gradë me sensorë parkimi edhe përpara, gjë që është ndihmë e madhe gjatë manovrimit.

 

E ZHDËRVJELLËT DHE E SIGURT

Mazda 2 dallon për një timon të saktë dhe progresiv me një platformë mbështetëse që vendos një akord ndërmjet komfortit dhe ecjes në rrugë. Boshit përpara është energjik i ndihmuar nga puna e sistemit G-Vectoring control plus. Gjatë daljes nga një kthesë aplikohet një forcë e lehtë  frenuese në pjesën e brendshme të rrotave në fazën e ripërshtatjes së timonit, duke kontribuar kështu në stabilizimin e makinës. Të pëlqyeshme janë edhe ndërhyrjet në kambion manuale me  gjashtë marshe. Motori 4-cilindërsh 1,5 me 90 kuaj fuqi bën një furnizim më shumë se energjik. Momenti përdredhës maksimal me 148 Nm lejon që të përdoren marshet e larta pa shqetësim, ndërsa më e mira arrihet pas 4000 xhirove të tij. Si rrjedhim, nëse duhet rritur energjikisht shpejtësia, është e natyrshme të rriten marshet.

20 KILOGRAMË

Pesha totale e sistemit elektrik është shumë e përmbajtur

7% KURSIM

Me mild hybrid, konsumi mesatar i homologuar zbret nga 5,7 në 5,3 litra në 100 km

- Advertisement -

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Latest article

ETEC 2022/ Uniforma Zyrtare e ekipit që do të përfaqësojë Shqipërinë

Uniforma Zyrtare e ekipit që do të përfaqësojë Shqipërinë në Konkursin Evropian Edukativ për Sigurinë Rrugore (ETEC) që do të zhvillohet më 24-27 Shtator...

ETEC 2022/ Shqipëria në Konkursin Evropian Edukativ për Sigurinë Rrugore

Këtë fundjavë do të jemi në Zadar të Kroacisë në Konkursin Evropian Edukativ për Sigurinë Rrugore (ETEC) për të promovuar #SigurinëRrugore te fëmijët. Shqipëria do të përfaqësohet...

ACA organizon për herë të parë “Digital Motorsport Cup”

Auto Club Albania do të organizojë për herë të parë Digital Motorsport Cup, një event që është risi në vendin tonë. Kompeticioni do të...

Cross Car në Shqipëri, ndiqni specialen në TV Klan

Në emisionin e radhës “Jo vetëm modë” në Tv Klan i është kushtuar një kronikë speciale pilotit kampion të Kampionatit Kombëtar të Kartingut 2020,...

Auto Club Albania prezanton disiplinën më të re në motorsportin shqiptar, Cross Car

Jeni gati për adrenalinë, spektakël dhe risi?! Automobile Club Albania prezanton një disiplinë të re garash që i shtohet motorsportit në Shqipëri. Bëhet fjalë...