- Advertisement -
24.5 C
Tirana
Tuesday, July 23, 2024

Vit i suksesshëm, ACA e mbyll me Kongresin e CEZ-FIA

Must read

ETEC 2022/ Uniforma Zyrtare e ekipit që do të përfaqësojë Shqipërinë

Uniforma Zyrtare e ekipit që do të përfaqësojë Shqipërinë në Konkursin Evropian Edukativ për Sigurinë Rrugore (ETEC) që do të zhvillohet më 24-27 Shtator...

ETEC 2022/ Shqipëria në Konkursin Evropian Edukativ për Sigurinë Rrugore

Këtë fundjavë do të jemi në Zadar të Kroacisë në Konkursin Evropian Edukativ për Sigurinë Rrugore (ETEC) për të promovuar #SigurinëRrugore te fëmijët. Shqipëria do të përfaqësohet...

ACA organizon për herë të parë “Digital Motorsport Cup”

Auto Club Albania do të organizojë për herë të parë Digital Motorsport Cup, një event që është risi në vendin tonë. Kompeticioni do të...

Cross Car në Shqipëri, ndiqni specialen në TV Klan

Në emisionin e radhës “Jo vetëm modë” në Tv Klan i është kushtuar një kronikë speciale pilotit kampion të Kampionatit Kombëtar të Kartingut 2020,...

Mbërritëm në numrin e fundit të revistës “AutoClub” për këtë vit dhe në të tilla raste është e nevojshme për të bërë një bilanc të Klubit të Automobilit të Shqipërisë. E krijuar në 2007-ën, Automobile Club Albania po rritet dhe po shtrihet ndjeshëm në shumë segmente të sektorit të automobilizmit duke dhënë kontributin e vet në zhvillimin e kësaj fushe në vendin tonë.

Siguria rrugore është një prej shtyllave kryesore të FIA-s, dhe ACA-s si anëtare me të drejta të plota e Federatës Ndërkombëtare të Automobilizmit, është e angazhuar për të vënë në zbatim në Shqipëri, projektet, fushatat dhe konkurset që kanë si qëllim kryesor edukimin e fëmijëve, të rinjve, drejtuesve të mjeteve apo të gjithë përdoruesve të tjerë të rrugës në lidhje me rëndësinë e respektimit të rregullave të qarkullimit për të shpëtuar sa më shumë jetë në aksidentet rrugore.

ACA organizoi edicionin e 9-të të Konkursit Kombëtar “Të Sigurt mbi Dy Rrota”. Një kompeticion që ka në qendër të tij edukimin e fëmijëve me rregullat e qarkullimit rrugor me synim uljen sa më shumë të rrezikut të përfshirjes në aksidente me biçikletat e tyre. Ky konkurs nisi në 2011-ën me vetëm 5 shkolla dhe 20 fëmijë pjesëmarrës në Tiranë, ndërsa në edicionin e këtij viti u zhvillua në 11 qytete (Tiranë, Durrës, Vlorë, Elbasan, Fier, Shkodër, Korçë, Pogradec, Berat, Lushnjë, Lezhë) me një pjesëmarrje masive prej 104 shkollash 9-vjeçare publike dhe jo-publike dhe të 1720 fëmijëve të moshës 10-12 vjeç. Katër nxënësit e shollës 9-vjeçare publike “Pjetër Budi” në Tiranë, Mikea Bilushi, Sara Hudhri, Fabio Kola dhe Arelt Çeço të udhëhequr nga trajneri Arian Shehu morën pjesë në finalen e Konkursit Evropian “European Traffic Education Contest (ETEC 2019), i cili këtë vit u zhvillua në Gjenevë të Zvicrës në datat 12-15 Shtator 2019.

Gjatë muajit shtator dhe tetor, Automobile Club Albania u bë pjesë aktive e Fushatës Ndërkombëtare të FIA Region I, “2 sekonda”. Nëpërmjet videove dhe posterave sensibilizuese të shpërndara në faqen zyrtare të Klubit, aca.al dhe rrjetet sociale “Facebook”, “Instagram” dhe “Twitter”, u bëmë pjesë e një nisme që synon të sensibilizojë drejtuesit e mjeteve për rëndësinë që ka përqendrimi maksimal kur je në timon. “Mjaftojnë vetëm 2 sekonda për të shkatërruar gjithçka”. Ky ishte slogani i fushatës që u pasqyrua edhe nga ACA në kanalet e saj zyrtare. Përfshirja e Klubit të Automobilit të Shqipërisë u përshëndet edhe nga FIA Region I si nismëtare e fushatës.

Aspekti sportiv është një angazhim tjetër i ACA-s. Risia e këtij viti ishte organizimi për herë të parë i Karting Slalom. Me pjesëmarrjen e të rinjve 14-16 vjeç, të cilët drejtojnë kartin me shpejtësi të reduktuar mes disa pengesave të ndryshme të krijuara me piketa, synohet përfshirja e sa më shumë adoleshentëve në motor sport. Në edicionin e parë të ACA Karting Slalom morën pjesë 24 garues, 19 djem dhe 5 vajza. Dy fituesit, Alexia Karaguni për femra dhe Kristofor Mjeshtri për djem përfaqësuan Shqipërinë në Kampionatin Ndërkombëtar “FIA Motorsport Games” që zhvilloi edicionin e parë të tij këtë vit më 1-3 nëntor në Romë.

Edicioni i 2-të i Kampionatit Kombëtar Go-Kart 2019 ishte një tjetër organizim shumë i suksesshëm i Auto Club Albania. Në pistën e Expocity u zhvilluan gjashtë gara dhe morën pjesë rreth 40 pilotë, ndërsa është shtuar numri i pjesëmarrësve në kategorinë U-16, të femrave dhe të fëmijëve. Një kompeticion që ka prodhuar shumë emocione dhe spektakël. Tashmë, gjithçka konceptohet si një fundjavë familjare ku pilotët mbështeten nga të afërmit e tyre në pistë.

Hill Climb “Trofeu Skënderbej” u zhvillua për herë të 6-të. Një garë e regjistrua në FIA dhe e vlefshme për Kampionatin Evropian “Hill Climb CEZ-FIA”, ajo është kthyer tashmë në një prej eventeve më tërheqëse për pilotët. Me pjesëmarrjen e 25 pilotëve në kategorinë Pro dhe 13 në kategorinë Promo, eventi dhuroi emocione, spektakël dhe adrenalinë për ata që e ndoqën nga afër.

Dhe viti nuk mund të mbyllej më bukur, përveçse me organizimin në vendin tonë të “FIA CEZ Congress” në Tiranë në datat 12-14 dhjetor. Klubi i Automobilit të Shqipërisë do të jetë mikpritës i Kongresit Vjetor Sportiv të klubeve anëtare të FIA-s që janë pjesë e Central European Zone. Klubet anëtare dhe përfaqësuesit e tyre mblidhen për të diskutuar në lidhje me programet, projektet dhe ndryshimet që mund të bëhen për sa i përket garave të ndryshme. Trajnime, takime, forum dhe në fund një ceremoni për ndarjen e çmimeve të vitit janë disa prej detajeve të Kongresit që do të zgjasë 3 ditë.

Në fund mund të themi se ishte një vit i suksesshëm, ndërsa në 2020-ën na presin sfida të tjera ku do të ketë më shumë aktivitete, angazhime dhe risi në të dyja drejtimet, sensibilizimin dhe sigurinë rrugore, dhe garat sportive nga ana tjetër. Na ndiqni…

- Advertisement -

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Latest article

ETEC 2022/ Uniforma Zyrtare e ekipit që do të përfaqësojë Shqipërinë

Uniforma Zyrtare e ekipit që do të përfaqësojë Shqipërinë në Konkursin Evropian Edukativ për Sigurinë Rrugore (ETEC) që do të zhvillohet më 24-27 Shtator...

ETEC 2022/ Shqipëria në Konkursin Evropian Edukativ për Sigurinë Rrugore

Këtë fundjavë do të jemi në Zadar të Kroacisë në Konkursin Evropian Edukativ për Sigurinë Rrugore (ETEC) për të promovuar #SigurinëRrugore te fëmijët. Shqipëria do të përfaqësohet...

ACA organizon për herë të parë “Digital Motorsport Cup”

Auto Club Albania do të organizojë për herë të parë Digital Motorsport Cup, një event që është risi në vendin tonë. Kompeticioni do të...

Cross Car në Shqipëri, ndiqni specialen në TV Klan

Në emisionin e radhës “Jo vetëm modë” në Tv Klan i është kushtuar një kronikë speciale pilotit kampion të Kampionatit Kombëtar të Kartingut 2020,...

Auto Club Albania prezanton disiplinën më të re në motorsportin shqiptar, Cross Car

Jeni gati për adrenalinë, spektakël dhe risi?! Automobile Club Albania prezanton një disiplinë të re garash që i shtohet motorsportit në Shqipëri. Bëhet fjalë...