- Advertisement -
22.5 C
Tirana
Tuesday, July 23, 2024

CATEGORY

Teknologji

SHTYN NGA THELLËSITË

Njoftimet nga Volvo, Honda dhe Daimler rihapin debatin për të ardhmen e motorëve termikë, të cilët me të vërtet kanë një të ardhme Në javët...

TENSION I ULËT, QARKULLIM I LARTË

Në vitet e ardhshme, motori hibrid 48 volt do të jetë një mall i zakonshëm, pasi ndihmon për të zvogëluar emetimin e dioksidit të...

KUR KTHIMIN E BËN “MOMENTI”

Për menaxhimin e sjelljes së automjetit nuk është vetëm kontrolli i qëndrueshmërisë. Ekziston gjithashtu edhe një mënyrë tjetër më efiçente dhe parandaluese:...

MAKINA ELEKTRIKE, E ARDHME E MUNDUR

Në vitin 2030 një veturë në katër do të jetë elektrike. Dhe ndokush parashikon: për shkak të rikarikimeve Italia do të jetë në rrezik...

PLATFORMAT MODULARE

E filluar nga Volkswagen pesë vjet më parë, praktika e bazës së përbashkët fleksibël për modelet e kategorive dhe dimensioneve të ndryshme është duke...

“Edhe motorët me benzinë më të avancuar kanë një shpërdorim karburanti prej rreth 20%” Këto janë fjalët me të cilat hapet deklarata për shtyp e...

PËRSËRI NË LINJË

Pas vitesh të V6, Mercedes i heq pluhurin 6 cilindërshit në linjë për motorët e saj të rinj tre litra, benzinë dhe diesel. Motivi?...

SHQISAT E JAGUAR-IT

  GRUPI JAGUAR – LAND ROVER është duke u shfaqur luftarak në zhvillimin e teknologjive të asistencës në drejtim për makinat autonome dhe gjysëm autonome....

4×4 Kursimtare

Mbas dekadash përdorimi të traksionit integral permanent me diferencial qendror, edhe Audi konvertohet në futjen automatike, por me një formulë të vetën. Në kërkim...

Latest news

- Advertisement -

ETEC 2022/ Uniforma Zyrtare e ekipit që do të përfaqësojë Shqipërinë

Uniforma Zyrtare e ekipit që do të përfaqësojë Shqipërinë në Konkursin Evropian Edukativ për Sigurinë Rrugore (ETEC) që do të zhvillohet më 24-27 Shtator...

ETEC 2022/ Shqipëria në Konkursin Evropian Edukativ për Sigurinë Rrugore

Këtë fundjavë do të jemi në Zadar të Kroacisë në Konkursin Evropian Edukativ për Sigurinë Rrugore (ETEC) për të promovuar #SigurinëRrugore te fëmijët. Shqipëria do të përfaqësohet...

ACA organizon për herë të parë “Digital Motorsport Cup”

Auto Club Albania do të organizojë për herë të parë Digital Motorsport Cup, një event që është risi në vendin tonë. Kompeticioni do të...

Cross Car në Shqipëri, ndiqni specialen në TV Klan

Në emisionin e radhës “Jo vetëm modë” në Tv Klan i është kushtuar një kronikë speciale pilotit kampion të Kampionatit Kombëtar të Kartingut 2020,...

Auto Club Albania prezanton disiplinën më të re në motorsportin shqiptar, Cross Car

Jeni gati për adrenalinë, spektakël dhe risi?! Automobile Club Albania prezanton një disiplinë të re garash që i shtohet motorsportit në Shqipëri. Bëhet fjalë...
- Advertisement -